Wokół diety kobiet ciężarnych i mam karmiących narosło wiele mitów. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można jeść mozzarellę w ciąży? Czy ten rodzaj sera musi być poddany obróbce termicznej, aby był bezpieczny dla mamy i dziecka?
Spis treści
Mozzarella – ogólne właściwości sera
Ser mozzarella kojarzy się głównie z włoską kuchnią – i słusznie, ponieważ to właśnie stamtąd wywodzi się ten produkt. Oryginalna mozzarella wytwarzana jest z mleka bawolego, w Kampanii na południu Włoch.
Mozzarella jest obecnie jednym z popularniejszych rodzajów sera i wytwarza się ją w wielu krajach z mleka krowiego.
Ten miękki, kremowy ser o delikatnym smaku doskonale komponuje się z sałatkami w stylu włoskim. Świetnie smakuje z pomidorami, bazylią, oliwkami i oliwą. Mozzarella jest bardzo częstym składnikiem pizzy, świetnie sprawdza się także w daniach zapiekanych w piekarniku. Ten rodzaj sera nadaje się także na kanapki, szczególnie w połączeniu z pomidorami.
Ser mozzarella jest bogaty w wartości odżywcze, takie jak: wapń, fosfor, cynk, magnez, potas i selen. W tym rodzaju sera występują także witaminy A, D, E oraz witaminy z grupy B.
Mozzarellę można znaleźć w sprzedaży w postaci plastrów lub w kawałku, który zwykle ma kształt niedużej kulki.
Mozzarella w ciąży – czy można jeść?
Czy można jest mozzarellę w ciąży? Tak, o ile jest wyprodukowana z mleka pasteryzowanego. Ta zasada obowiązuje przyszłe mamy w przypadku każdego produktu mlecznego.
Pasteryzacja to proces prowadzący do usunięcia bakterii i innych drobnoustrojów, które mogą być szkodliwe dla człowieka. W przypadku ciężarnych szczególnie istotne są takie choroby, jak toksoplazmoza, salmonelloza i listerioza, które mogą być groźne dla płodu.
W serach produkowanych z mleka niepasteryzowanego może rozwijać się bakteria powodująca listeriozę – Listeria monocytogenes. Choroba ta może przebiegać u matki podobnie do grypy lub nawet bezobjawowo, jednak jest groźna dla dziecka – może nawet prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.
Dlatego szczególnie ważna jest profilaktyka, do której zalicza się unikanie jedzenia surowego mięsa, niemytych owoców i warzyw oraz produktów z mleka, które nie zostało poddane procesowi pasteryzacji.
Dotyczy to każdego rodzaju sera, w tym takiego produktu jak mozzarella w ciąży – można je jeść, jeśli w składzie widnieje mleko pasteryzowane.
Zdecydowana większość serów dostępnych na sklepowych półkach jest więc całkowicie bezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ obecnie mleko powszechnie się pasteryzuje.
Przyszłe mamy powinny zachować ostrożność, jeśli są miłośniczkami produktów z małych, lokalnych gospodarstw lub regionalnych wyrobów, które mogą być wytwarzane ze świeżego mleka niepasteryzowanego.
Oryginalna Mozzarella di Bufala z włoskiej Kampanii, wyrabiana z mleka bawolego, nie jest zalecana, jeśli została wykonana ze świeżego mleka, które nie zostało poddane obróbce termicznej. Podobną zasadę stosuję się do produktu mozzarella fior di latte.
Mozzarella na pizzy w ciąży
Jeśli kobieta ma ochotę, może spożywać mozzarellę na pizzy w ciąży. Jest to całkowicie bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka.
W przypadku wypieku pizzy, w piekarniku lub piecu zachodzi proces termicznej obróbki sera, jednak typowa mozzarella, którą znajdziemy w polskich sklepach, jest produkowana z mleka pasteryzowanego. Można ją więc spokojnie spożywać także zaraz po wyjęciu z opakowania, bez dodatkowych zabiegów kulinarnych.
To, co może być istotne dla przyszłych mam w kontekście jedzenia pizzy z mozzarellą, to kaloryczność tego dania. O ile to włoskie danie nie gości zbyt często w jadłospisie, to można sobie od czasu do czasu na nie pozwolić. Warto jednak zawsze pamiętać, że w ciąży jemy dla dwojga, a nie za dwoje.
Kobiety różnią się między sobą tym, jak przechodzą ciążę. Dla wielu przyszłych mam jest to czas bardzo aktywny, bogaty w ruch i ćwiczenia fizyczne. Jednak sporą część ciężarnych dotykają różne dolegliwości, które uniemożliwiają im uprawianie sportu.
Jeśli przyszła mama jest zmuszona do ograniczenia aktywności fizycznej, lepiej by zrezygnowała z częstego spożywania wysokokalorycznych potraw. Warto utrzymać w ciąży rozsądną wagę, ponieważ silny wzrost masy ciała jest obciążeniem dla stawów i może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.
W przypadku mam, które starają się kontrolować swoją wagę, lepszym pomysłem na użycie mozzarelli w ciąży będzie sałatka z pomidorami, oliwą i bazylią lub rukolą, w połączeniu z lekkim pieczywem.
Jakie sery może spożywać ciężarna?
Kobieta w ciąży powinna unikać wszelkich produktów z surowego mleka, które nie zostało poddane obróbce termicznej. Pozwala to uniknąć groźnej dla płodu choroby, którą jest listerioza.
Ciężarna może spożywać wszystkie sery, które zostały wyprodukowane z mleka pasteryzowanego. Zdecydowana większość produktów mlecznych, które znajdziemy na półkach sklepowych, właśnie do takich należy.
Przyszłe mamy mogą więc spokojnie sięgać po żółte sery z pasteryzowanego mleka, takie jak gouda, edam, cheddar, radamer czy ementaler. Sery białe, twarogi, serek wiejski, ricotta czy feta także są dozwolone dla kobiet w ciąży.
To samo dotyczy serów pleśniowych, które często budzą duże wątpliwości u ciężarnych. To mit, że nie można ich jeść. Przyszła mama może bezpiecznie spożywać sery pleśniowe, które wyprodukowano z mleka pasteryzowanego.
Jakich serów nie można jeść podczas ciąży?
Ciężarna nie powinna jeść serów z mleka niepasteryzowanego, jeśli chce uniknąć zakażenia listeriozą. Dotyczy to wszystkich produktów mlecznych, a także surowego mięsa, ryb, owoców morza oraz niemytych warzyw i owoców.
Francuskie sery pleśniowe, takie jak camembert, brie, roquefort czy gorgonzola nie są dozwolone dla ciężarnych, jeśli wyprodukowano je z niepasteryzowanego mleka. Kobiety w ciąży nie powinny spożywać także twardych serów, twarogów ani mozzarelli wyrabianych tradycyjnymi metodami z surowego mleka krowiego lub koziego.
W przypadku gdy przyszła mama nie ma pewności, czy mleko, z którego wyrobiono ser, było poddane pasteryzacji, czy nie, lepiej zrezygnować z jedzenia takiego produktu.
Zorientuj się także, co ze śledziami – wiele kobiet w ciąży ma nie ochotę. Przeczytaj śledzie w ciąży – czy można? Polecamy.
W ostateczności można taki ser spożyć np. w ugotowanym sosie serowym lub po zapieczeniu w piekarniku, jednak najbezpieczniej jest po prostu z niego zrezygnować.
Mozzarella dla karmiących piersią
Skoro mozzarella w ciąży jest bezpieczna, to czy mogą ją spożywać także kobiety karmiące piersią?
O ile kobiety w ciąży powinny bardzo uważać na surowe mięso i produkty mleczne oraz unikać ich spożywania ze względu na zakażenie listeriozą, nie dotyczy to już mam karmiących.
Po urodzeniu dziecka spokojnie można sięgać po sery pleśniowe i inne produkty mleczne, także te z niepasteryzowanego mleka.
Zawsze warto wybierać żywność pochodzącą ze sprawdzonego źródła i zwracać uwagę na termin przydatności do spożycia, widoczny na opakowaniu.
Mozzarella zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak wapń, fosfor i liczne witaminy. Kremowa konsystencja i delikatny smak tego sera sprawiają, że może on być doskonałym dodatkiem, urozmaicającym dietę zarówno kobiet w ciąży, jak i mam karmiących.